Marián je vzorom pre talentovaného Smolku

Zimný štadión Pavla Demitru je dlhodobo považovaný za továreň na kvalitných hokejistov. Názov mesta Trenčín dokážu vďaka úspešnej značke Dukly vyslovovať v celom hokejovom svete. Na seniorskej úrovni doplácajú žlto-červení v posledných rokoch na poslabšie finančné podmienky, no ich mládež si udržiava postavenie medzi absolútnou elitou. Trenčianska juniorka vybojovala v posledných dvoch dekádach rekordných desať majstrovských titulov a aj v aktuálnej sezóne mašíruje pevným krokom.

Marián je vzorom talentovaného Smolku

Z prvých štrnástich zápasov vyťažili trenčianski juniori štrnásť víťazstiev. Stratu jediného bodu im pripravili počas uplynulého víkendu mladí Košičania, ktorí podľahli Dukle až v sérii samostatných nájazdov. Ešte v päťdesiatej minúte pritom vyhrávali 1:0 a brankára Jakuba Kostelného ratovala hneď dvakrát kovová konštrukcia bránky.

„Sme veľmi radi, že sme udržali sériu neporaziteľnosti nažive,“ odfúkol si pre hokej.sk útočník Dukly Erik Smolka. „Trinásť zápasov v rade zvyšuje motiváciu súperov poraziť nás, ale zároveň to stupňuje tlak, ktorý vyvíjame sami na seba. Nikto z nás nechce prehrať a najradšej by sme absolvovali bez prehry celú sezónu. Tréner nám vravel, že on raz takú perfektnú sezónu v juniorke zažil a je teda dôkazom, že sa to dá. Bude to však veľmi, veľmi ťažké.“

Talentovaný hráč juniorov Dukly Trenčín Erik Smolka

Sedemnásťročný Smolka je vekom ešte stále iba dorastenec,

no s trenčianskym dorastom už titul majstra Slovenska má. Do vitríny by teraz rád pridal najcennejší kov v staršej kategórii. „Určite pôjdeme po titule a myslím si, že juniorka Dukly nikdy ani iný cieľ nemá. Pekné by bolo aj druhé či tretie miesto, ale najviac nás samozrejme láka zlato.“

V úvodných trinástich zápasoch strelil talentovaný útočník deväť gólov, ku ktorým pridal osem asistencií. V celkovej produktivity extraligy juniorov mu patrí štvrtá pozícia, no v porovnaní s trojicou lídrov je o rok až dva mladší.

„Som spokojný. Ťažím z pohody celého tímu, pretože keď sa darí mužstvu, darí sa aj jednotlivcom. Celkom mi to tam padá s chalanmi z útoku si rozumieme takmer dokonale. Neviem čím to je, ale sadli sme si od prvého tréningu. Obaja spoluhráči z útoku sú staršie 96-tky, vedia si podržať puk, vedia si nahrať a ja som pri nich veľmi spokojný,“ pochvaľuje si spoluprácu s Adamom Tužinským a Adamom Špankovičom.

Sedemnásťročný útočník je jedným z mála Slovákov, ktorých mená sa spomínajú aj v súvislosti s budúcoročným draftom. „Niečo som o tom počul, ale nevenujem tomu veľkú pozornosť. Žiadni skauti ma zatiaľ nekontaktovali a zbytočne sa tým nerozptyľujem. Sústredím sa len na výkony v Dukle,“ usmieva sa E. Smolka, ktorého vzormi sú Pavol Demitra a Marián Gáborík. Zo súčasných hráčov Dukly mu imponuje predovšetkým štýl Michala Hlinku.

V uplynulej sezóne bol trenčiansky odchovanec členom reprezentačnej osemnástky a v jej drese absolvoval aj majstrovstvá sveta. Aj preto je možno trochu prekvapivé, že jeho meno nefiguruje v súčasnom kádri hrajúcom pod hlavičkou Orange 20. Obzvlášť, keď súčasnej „dvadsiatke“ chýbajú strelci ako soľ.

„Chcel som ísť do dvaciny, veď kto by nechcel pôsobiť v reprezentácii? Navyše tam mám kamarátov ako Adam Liška či Vlado Vybíral, s ktorými sme hrávali v osemnástke. Rád by som sa k nim pridal. Zatiaľ ma z projektu nekontaktovali, ale snáď mi vydrží strelecká forma a možno si ma potom všimnú,“ netají sa reprezentačnými ambíciami Smolka. „Osobne by ma ale veľmi potešil aj záujem z áčka Dukly. Som Trenčan a od malička som chodil na zápasy Dukly. Obliecť si jej dres v extralige by bolo splnením malého sna. Budem sa snažiť a uvidíme,“ dodáva pre hokej.sk 17-ročný Erik Smolka.

Zdroj: hokej.sk